Mikołajek nadmorski w Mechelinkach

Mało kto wie, ale gmina Kosakowo może poszczycić się obecnością tegoż niezwykłego gościa na terenach gminy. Mikołajek Nadmorski to roślina z gatunku selerowatych, bardzo chroniona u nas w Polsce. Występuje na wybrzeżach: Morza Bałtyckiego, Północnego,Śródziemnego, Czarnego i Atlantyku. w Polsce spotykany rzadko – najczęściej na wydmach w pobliżu zatoki Gdańskiej.

Rośnie on na terenie rezerwatu Mechelińskie Łąki. Jest to jedna z niewielu lokalizacji tej roślina w Polsce. Z tego powodu gmina Kosakowo jest jedną z bardziej dowartościowanych gmin i terenów przyrodniczych w Polsce.

Roślina objęta jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Jest zagrożona wskutek zalesiania wydm, na których występuje, oraz zrywania i przesadzania do ogródków przydomowych. Największe jej skupisko znajduje się pomiędzy Ustką i Mielnem, na Mierzei Wiślanej i w rezerwacie przyrody „Mechelińskie Łąki”.

Mikołajek nadmorski jest obecny w kulturze polskiej. Motyw tej rośliny występuje w hafcie kaszubskim szkoły puckiej, a nawet znajduje się w herbach miast: Dziwnów, Żelistrzewo i Ustronie Morskie.